Dbamy o nasze środowisko - opowiadanie
„Dbamy o nasze środowisko” – słuchanie opowiadania B. Koronkiewicz. - Pani w przedszkolu dzisiaj nam mówiła, że powinniśmy wszyscy dbać o nasze środowisko. Jutro będziemy rozmawiać, jak można to robić, a ja nic na ten temat nie wiem – powiedział Tomek przy kolacji. - Jak to nic nie wiesz? – zdziwiła się mama. Przecież my zawsze staramy się postępować zgodnie z zasadami ekologii. - a co to znaczy? - to znaczy, że robimy wszystko, aby dbać o Ziemię. - na przykład? - na przykład segregujemy śmieci. Oddzielnie wyrzucamy makulaturę, oddzielnie szkło, plastiki, odpady zielone. Nie należy marnować tego, co da się powtórnie przetworzyć. - a oddzielnie elektrośmieci – wtrącił tata. – Żeby nie zaśmiecały nam planety, trzeba je specjalnie utylizować. - to dlatego w sklepach są pojemniki na stare baterie, a w aptekach na lekarstwa? Żeby ich nie mieszać z innymi śmieciami? – spytał Tomek. - No właśnie. - Używamy też ekologicznych toreb – powiedziała mama. - i oszczędzamy wodę – dodała Małgosia, starsza siostra Tomka. Dlatego Ci mówiłam, żebyś ją zakręcał, jak myjesz zęby, bo masz już wodę w kubeczku. - Ale dlaczego mamy oszczędzać wodę, przecież jest jej dużo – zastanowił się Tomek. - My mamy dużo, ale jest wiele miejsc na Ziemi, gdzie jej brakuje. Nie można marnować wody bez potrzeby. - Żywności też nie można marnować. Trzeba kupować tyle, ile się zje










